Plastik Cerrahi Kapsamı

Tam ismi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi olan ve ismini Yunanca’da yer alan Plastikos kelimesinden alan Plastik Cerrahi, diğer iki kavramı kapsayan en genel ifade olarak, tıp dilinde kullanılıyor. Başlangıçta doğuma, hastalığa ya da yanık sonrası yüzde ve vücutta oluşan deformasyona bağlı rahatsızlıkları tedavi etmeyi amaçlayan ancak zamanla estetik kaygılara bağlı olarak estetik bir boyuta taşınan Plastik Cerrahi, sağlıklı ve doğal sonuçlar elde etmeyi amaçlıyor.

Estetik kaygılarla yapılan Estetik Cerrahi ise Plastik Cerrahi’nin içerdiği bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Plastik Cerrahi Kapsamı
Diğer adıyla Estetik Cerrahi olarak da tabir edebileceğimiz Plastik Cerrahi, özellikle son 20 yılda tıpta yaşanan teknolojilere bağlı olarak büyük bir ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Birçok estetik operasyon, artık ağrılı ve acılı ameliyatlar yerine daha modern uygulamalar ile gerçekleştiriliyor.

Başta göğüs estetiği olmak üzere saç sağlığı ve ekimi, burun estetiği ve liposuction gibi tüm estetik amaçlı operasyonları, plastik cerrahi kapsamında değerlendirebiliriz. Karın germe, kalça kaldırma, klitoris estetiği ve yüz estetiğine dair olan alın germe ve kaş kaldırma operasyonları da estetik cerrahların yanı sıra plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirebiliyor.

Günümüzde estetik amaçlı olarak plastik cerrahlara başvuran kişilerin sayısı oldukça fazla olsa bile, birer zorunluluk gereği olarak vücutlarındaki şekil bozukluklarından ve yara izlerinden kurtulmak isteyen kişilere de plastik cerrahlar yardımcı olmaya devam ediyor.

Gelişim bozuklukları, deri ve yumuşak doku tümörleri, doğumsal anormalliklere bağlı gelişen deformasyonlar, trafik ya da iş kazaları sonucunda görünüm ve şekil bozuklukları da Plastik Cerrahi kapsamında değerlendiriliyor.

Çocuklarda görülebilen dudak ve damak yarıkları, fazla parmak oluşumu gibi doğumsal anormallikler, hayvan ısırmaları da dâhil tüm yaralanmalar da plastik cerrahinin müdahale ettiği alanlar içerisinde yer alıyor. Plastik cerrahi işlemi uygulanacak kişiler, öncelikle cerrah tarafından bir teste tabi tutuluyor ve işlem sonucunda herhangi bir hasar görülmemesi için gerekli olan tüm araştırmalar yapılıyor.

İstenilen sonuçtan verim alınabilmesi için ise plastik cerrahların alanında uzman olması, doğru teknik ve ekipmanları kullanması gerekiyor. Sizler de estetik amaçlı ya da belirli zorunluluklardan dolayı plastik cerrahiye başvurmak istiyorsanız; etkili sonuç alabilmek için gerçek anlamda uzmanlara başvurmalısınız.

2 Ekim 2016
plastik-cerrahi

Plastik Cerrahi

Tam ismi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi olan ve ismini Yunanca’da yer alan Plastikos kelimesinden alan Plastik Cerrahi, diğer iki kavramı kapsayan en genel ifade olarak, […]